Vaikų dienos centrai - paskutinis prioritetas?

Skurdo mažinimo tinklas > Naujienos > Kreipimaisi > Vaikų dienos centrai – paskutinis prioritetas?
Autorius: NSMOT 2023-06-08 Komentarų: 0

Nacionalinis skurdo mažinimo organizacijų tinklas kreipėsi į Finansų ministeriją, Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, Lietuvos savivaldybių asociaciją ir Seimo narius dėl neadekvataus vaikų dienos centrų paslaugos finansavimo.

Gegužę atlikta vaikų dienos centrų (VDC) apklausa atskleidė, kad nevyriausybiniame vaikų dienos centre socialiniai darbuotojai vidutiniškai uždirba “į rankas” beveik 800 Eur už pilną etatą.

“Vaikų dienos centrai – tarsi antri namai vaikams. Juose vaikai po pamokų, saugioje aplinkoje mokosi bendrauti, įgyja naujų įgūdžių, jiems padeda su namų darbų ruoša. Kiekvienas juose matomas su savo poreikiais. Daliai vaikų –  iš šeimų, susiduriančių su dideliais sunkumais – tai saugi užuovėja, kur gali atitrūkti nuo atšiaurios kasdienybės. Dėl šios priežasties yra ypatingai svarbi kvalifikuota pagalba vaikams, tačiau dėl nepakankamo finansavimo nėra galimybių samdyti kvalifikuotų specialistų. Šiais metais žiniasklaidoje jau nuskambėjo, kad Vilniuje dėl menko finansavimo užsidarė du ilgametę patirtį turėję VDC. Kiek VDC dar turi užsidaryti?” – teigia Aistė Adomavičienė, Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo vadovė.

Vidutinės metinės vieno VDC pajamos siekia apie 30 000 Eur, už šiuos pinigus VDC turi samdyti bent du darbuotojus, apmokėti patalpų nuomą, komunalinius mokesčius, maitinimą bei vaikų ugdymo ir užimtumo priemones. Nors pernai metinė infliacija siekė beveik 19 procentų, VDC finansvimas nuo šių metų vidutiniškai kilo vos 4 procentais.

Atsižvelgiant į apklausos duomenis, nevyriausybinės organizacijos siūlo:

  1. Padengti nuo 2023 m. dėl išaugusios infliacijos atsiradusį ženklų finansavimo nepakankamumą.
  2. Formuojant ateinančių metų valstybės ir savivaldybių biudžetus, vaikų dienos centrų finansavimas turi koreliuoti su infliacija šalyje.
  3. VDC finansavimo modelį svarbu konstruoti taip, kad VDC galėtų įdarbinti bent vieną socialinį darbuotoją pilnam etatui ir bent dar vieną specialistą pusei etato.
  4. Didinti savivaldybių skiriamą krepšelio sumą už mėnesį, kuri šiuo metu už tipiškos raidos vaiką siekia vos 32,5 Eur ir 60 Eur už vaiką su negalia ir specialiaisiais ugdymosi poreikiais.

Daugiau apie vaikų dienos centrų iššūkius ir siūlymus rasite čia.

 

Parašykite komentarą