Šiuo metu Lietuvoje žmonėms, kurie turi skolų, antstoliai gali nuskaičiuoti net iki 70 % darbo pajamų įsiskolinimams padengti. Nacionalinis skurdo mažinimo organizacijų tinklas siūlo taikyti lankstesnę praktiką ir kurti paslaugų sistemą žmonėms, turintiems įsiskolinimų.
Straipsnio autorė – Jurgita Kuprytė, Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo valdybos pirmininkė
Dėl ko žmonės turi skolų?
Tinklo atlikta studija parodo, kad dažniausiai pasitaikančios įsiskolinimų priežastys yra baudos už važiavimą be bilieto viešajame transporte, įsiskolinimai už komunalines ir kitas paslaugas, skolos greitųjų kreditų įmonėms; skolos už kitas laiku negrąžintas paskolas.
Į skolų ratą dažnai patenka pažeidžiami žmonės. Socialinėje srityje veikiančios organizacijos pateikia pavyzdžių, kai net intelekto sutrikimų turintys žmonės telefonu įtikinami išsimokėtinai įsigyti brangius daiktus – mobiliuosius telefonus, plančetes. Žmonės skolinasi atsitikus nelaimei, ištikus bėdai ir vėliau nebegali tos skolos grąžinti. Net 90 proc. iš įkalinimo įstaigų išeinančių žmonių yra turi skolų.
Patekusios pas antstolius, įsiskolinimų sumos stipriai išauga ir žmonės praranda viltį ir motyvaciją jas grąžinti. Prasiskolinusių žmonių darbdaviai nenori priimti į darbą, nes įsiskolinimus sudėtinga administruoti, buhalterija apkraunama papildomu darbu. Tuomet žmonės imasi nelegalaus darbo, taip augindami skolas, kurias praranda viltį kada nors grąžinti.
Įsiskolinimų grąžinimo sistemai trūksta lankstumo
Nevyriausybinių organizacijų, dirbančių socialinėje srityje, patirtis rodo, kad dideli, iki 70 % darbo užmokesčio siekiantys išskaičiavimai, neskatina žmonių dirbti ir grąžinti skolas. Net ir norintys atsiskaityti su antstoliais ir grąžinti skolas neturi galimybės oriai gyventi iš pusės minimalios algos – nusipirkti maisto, drabužių, išlaikyti būstą. Ir tuomet jie renkasi gyventi iš pašalpų arba toliau brenda į gilesnius įsiskolinimus, šešėlinį uždarbiavimą ar nusikalstamą veiklą.
Todėl Nacionalinis skurdo mažinimo organizacijų tinklas ne kartą kreipėsi į įvairias valstybės institucijas, kad būtų keičiami teisės aktai. Tinklas siūlė, kad pajamų suma, prilygstanti minimaliam darbo užmokesčiui, būtų apsaugota nuo išieškojimų. 2014-aisiais iš Teisingumo ministerijos gavome atsakymą, kad mūsų siūlymas pažeistų skolintojo interesus. Šiuo metu diskusija šiuo klausimu atnaujinome, kalbamės su SADM ir TM atstovais dėl teisės aktų keitimo.
Tinklo manymu dėl dabartinės nelanksčios skolų išieškojimo tvarkos nukenčia skolininkai, skolintojai ir visa visuomenė. Kreditoriams skolos nėra grąžinamos, kadangi nematantys galimybių pragyventi iš po skolų atskaitymo likusio darbo užmokesčio, žmonės nesirenka oficialaus darbo ir skolų išmokėjimo. Prasiskolinę žmonės nemato perspektyvų išeiti iš užburto skurdo rato, ir todėl renkasi gyventi iš pašalpų, nuo kurių įsiskolinimai nenuskaitomi. Nukenčia ir visa visuomenė, kuri mokesčių mokėtojų pinigais turi spręsti gilėjančias socialines problemas, tokias kaip alkoholizmas, nelegalus darbas ar kriminalinė veikla.
Olandijos patirtis: paslaugų sistema turintiems skolų
Turintis įsiskolinimų žmogus, nepriklausomai nuo pajamų, gali kreiptis pagalbos savivaldybėje dirbančius specialistus. Jie individualiai dirba su skolininku, išsiaiškina, kiek ir kokių asmuo turi skolų, padeda bendrauti su antstoliais. Kartu su asmeniu sudaromas prioritetų sąrašas, kuriuos įsiskolinimus reikia padengti pirmiausiai. Taip pat vertinamas asmens elgesys su savo finansais, vertinamos išlaidos, aptariamos taupymo galimybės, dirbama, kad jis nedidintų savo skolų ar nebristų į naujus įsiskolinimus.
Lietuvoje panašios paslaugos sistemingai nėra teikiamos, nors kai kurie pavieniai savivaldybių ar NVO socialiniai darbuotojai padeda žmogui suvaldyti turimus įsiskolinimus. Deja, tokių paslaugų prieinamumas labai menkas, o ir teikiamos jos fragmentiškai, priklausomai nuo socialinio darbuotojo geranoriškumo ir noro padėti.
Apsaugoti minimalią pajamų sumą ir teikti paslaugas
Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo siūlymai:
1) Apsaugoti minimalią pajamų sumą nuo nuskaitymų. Tai galėtų būti pavyzdžiui MMA ir jai prilygstančios išmokos.
2) Siekiant sumažinti administracinius kaštus, vieno žmogaus įsiskolinimus turėtų administruoti vienas antstolis.
3) Siekiant lankstumo, sukurti pereinamą laikotarpį, kuris skolos mokėjimo pradžioje leistų žmogui įsitvirtinti darbo rinkoje, kad po truputį, pradėdamas mažesnėmis sumomis, jis ilgainiui galėtų išsimokėtų skolas.
4) Savivaldybėse kurti paslaugas asmenims, turintiems įsiskolinimų, siekiant didinti jų finansų valdymo gebėjimus ir skatinant savalaikį skolų grąžinimą.
5) Savivaldybėse sukurti socialinės paskolos sistemą tiems, kurie neišgali kitaip spręsti savo finansinių sunkumų. Asmuo, atsidūręs sunkioje finansinėje situacijoje (sunkiai susirgęs, kai gresia iškeldinimas, po stichinių nelaimių, po vagysčių), galėtų gauti paskolą savivaldybėje lengvatinėmis sąlygomis (mažomis palūkanomis, su ilgesniu grąžinimo terminu ir pan.)