Nacionalinis skurdo mažinimo organizacijų tinklas, bendradarbiaudamas su VU Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto Socialinio darbo katedra, Nevyriausybinių organizacijų ir ekspertų koalicija „Galiu gyventi” ir VA Caritas Laikinaisiai namais, parengė studiją „Skurstančių žmonių įsiskolinimų ir jų priverstinio išieškojimo per antstolius problema Lietuvoje”.
„Nemažai skurstančių žmonių turi įsikolinimų, kurių laiku negrąžinus, jie yra perduodami antstolimas. Dabartinė tvarka, kai iš minimalaus darbo užmokesčio galima atskaičiuoti iki 50 procentų atlygio, nesuteikia žmonėms realių galimybių grąžinti skolas ir neskatina jų dirbti legaliai. Suprantame, kad įsiskolinimai turi būti grąžinami, bet grąžinimo sąlygos turi būti adekvačios ir žmogiškos. Tikimės, kad atlikta studija padės atidžiau pažvelgti į dabartinę situaciją, o siūlymai presides prie situacijos keitimo,” – teigia Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo direktorė Aistė Adomavičienė.
Tinklo nariai bei kitos NVO nurodo ir kitus skolų išieškojimo praktikos trūkumus, kurie prisideda prie skurdo spąstų kūrimo – t.y. situacijos, kai skolas turintiems asmenims nepaliekama jokių finansinių paskatų dirbti ar galimybių dirbant pasilikti pakankamą pragyvenimui pajamų sumą. Taip pat akivaizdu, jog skolininkų tarp NVO klientų vis daugėja, tačiau šia tema kalbama nepakankamai. Trūksta detalaus situacijos vertinimo ir pasiūlymų, kaip būtų galima spręsti susidariusią situaciją.
Studijoje pateikiami ir siūlymai teisinei bazei tobulinti, įsiskolinimų prevencijai stiprinti ir socialinėms paslaugoms plėtoti.
Visą studijos tekstą rasite čia.