Skolų išieškojimo kaštai – kiek kartų baudžiame žmogų?

2018 06 09 Komentarų: 0


43790464284_0e3df2f9b3_zŠiandien Seime vyko spaudos konferencija, kurios metu buvo keliami neproporcingai didelių skolų išieškojimo kaštų problema. Buvo aptartos šios su antstolių veikla susijusios problemos: būtinųjų vykdymo išlaidų normos nustatymas, papildomų vykdymo išlaidų pagrįstumas ir dydžiai, smulkių skolų valstybės naudai išieškojimų funkcijos perdavimas valstybei. Spaudos konferencijoje dalyvavo Seimo narė Dovilė Šakalienė, Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo vadovė Aistė Adomavičienė ir Lietuvos vartotojų organizacijų aljanso atstovas Rytis Jokubauskas.

„Šiuo metu antstolių būtinosios vykdymo išlaidos skiriasi iki keliolikos kartų, priklausomai nuo išieškotinos sumos. Jos nėra nei pagrindžiamos, nei tinkamai pateisinamos. Šiuos veiksmus sieti su skolos dydžiu yra neteisinga, nes būtinosiomis vykdymo išlaidomis yra įvardijami standartiniai fiksuoti 5 antstolio veiksmai, kurie yra vienodi visose vykdomose bylose. Jų savikaina yra identiška nepriklausomai nuo išieškomos sumos, o turint omenyje, kad praktiškai viskas atliekama elektroninėje erdvėje – jų savikaina labai žema” – teigė Seimo narė D. Šakalienė, tuo pačiu siūlydama nustatyti standartinį būtinųjų vykdymo išlaidų dydį, kuris neviršytų 10€, nepriklausomai nuo išieškomos sumos.

Dar viena spaudos konferencijoje įvardinta problema – tai mažų skolų Valstybės naudai išieškojimas. Tokio pobūdžio skolos sudaro didžiąją dalį visų skolų ir yra lengvai išieškomos, tad siūloma tokio pobūdžio skolų išieškojimą perleisti Valstybei. Tuo labiau, kad visos tam būtinos sąlygos yra sukurtos ir išieškojimo mechanizmas puikiai veikia per VMI ir Registrų centro sistemas. Tai užtikrintų galimybę smulkioms skoloms neišaugti.

Seimo narei D. Šakalienei antrino ir A. Adomavičienė, Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo vadovė. Situacija, kai skolos nuo vos kelių eurų padidėja kelis kartus, yra puikiai žinoma nevyriausybinėms organizacijoms, kurios dirba su žmonėmis, turinčiais įsiskolinimų. „Dabartinė situacija, kai skolų išieškojimo kaštai išauga kelis kartus ir žmogui su menkomis pajamomis sumažėja galimybės grąžinti skolas, yra žlugdanti ir vedanti į skurdo spąstus. Vietoje to, kad žmonės dengtų skolas, jie didele dalimi dengia skolos išieškojimo kaštus. Kyla klausimas, kiek kartų baudžiame žmogų, kuris važiavo be bilieto: vieną kartą, kai gavo baudą, ir dar nuolat, kai auginami skolos išieškojimo kaštai. Valstybėje jau yra sukurti mechanizmai, kurie realiai gali sumažinti skolų išieškojimo kaštus, todėl būtų socialiai neteisinga ir nedovanotina jais nepasinaudoti”, – konferencijoje teigė A. Adomavičienė.

Lietuvos vartotojų organizacijų aljanso atstovas R. Jokubauskas pažymėjo, kad šiuo metui antstolių įkainiai yra nustatomi, tariantis kartu su pačiais antstoliais, todėl palaiko Teisingumo ministerija inicijuotus Notariato įstatymo ir Antstolių įstatymo pakeitimus, kuriais siūloma atsisakyti privalomo notarų atlyginimo dydžio ir antstolių išlaidų dydžių suderinimo su notarų ir antstolių teisines bendruomenes vienijančiomis asociacijomis. „Palaikome siūlymus, nes toks derinimas yra iš esmės ydingas, kuomet paslaugos teikėjas, vykdantis valstybės deleguotai funkciją, diktuoja savo sąlygas užsakovui, t.y. valstybei” – teigė R. Jokubauskas.