Kartu su kitomis nevyriausybinėmis organizacijomis raštu kreipėmės į Sveikatos apsaugos ministeriją dėl vaizdo klipo, kuris perteikia tendencingą informaciją, kuri yra didinanti ir taip gają psichikos sveikatos stigmą ir neigiamus stereotipus visuomenėje.
Primygtinai kviečiame Sveikatos apsaugos ministeriją sustabdyti vaizdo klipo, kuris yra dalis socialinės kampanijos „Saugi alkoholio dozė nėštumo metu neegzistuoja“, siekiančios skleisti žinią apie alkoholio vartojimo nėštumo metu pasekmes ir alkoholinio vaisiaus sindromo problematiką Lietuvoje, platinimą ir viešinimą.
Vaizdo klipe akcentuojant biologines psichikos sveikatos sunkumų ar raidos sutrikimų priežastis, yra neadekvačiai formuojamas įspūdis, kad dėl alkoholio vartojimo nėštumo metu vaikai patiria raidos sutrikimus. Mokslo tyrimai rodo, kad netinkamas ar agresyvus berniuko ar paauglių elgesys, kuris yra pavaizduotas vaizdo medžiagoje, yra daugiau išmokstamas, negu paveldimas. O išmokstamas ne iš kur kitur, o stebint netinkamą ir agresyvų suaugusių elgesį kaip kultūriškai priimtiną.
Primename, kad 2019 m. liepą Alytuje sunkų autizmo spektro sutrikimą turinčio dvimečio mama, nesulaukusi trūkstamos pagalbos, kuri jai, vienai auginančiai du nepilnamečius vaikus, buvo gyvybiškai reikalinga, šoko nuo tilto. Mama ir vaikas buvo išgelbėti, tačiau šiuo metu vyksta teismo procesas, o motinai gresia ilgi kalėjimo metai.
Nevyriausybinės organizacijos atkreipia dėmesį ir kelia klausimą, kad vaikai ir suaugusieji, paliesti autizmo ar kitokių raidos, emocinių ar elgesio sutrikimų ar kitų psichikos sveikatos bei mokymosi sunkumų Lietuvoje dažnai negali gauti tęstinės kvalifikuotos pagalbos. Ypatingai, jeigu jie neturi asmeninių finansinių galimybių ar šeimos teikiamos paramos, už kurias galėtų pirkti paslaugas privačiame sektoriuje.
Kviečiame Sveikatos apsaugos ministeriją vadovautis žmogaus teisėmis grįstu požiūriu į psichikos sveikatą, kuris yra svarbus teisėkūroje, politikos formavime ir bet kokiame programavime, kad kuriant priemones nebūtų pažeidžiamos visuomenės grupių ar narių teisės, laikantis pagarbaus ir nediskriminuojančio požiūrio ir komunikacijoje.
Alkoholio vartojimo nėštumo metu prevenciją siūlome vykdyti parenkant tam tinkamas priemones ir viešinimo kanalus, tinkamą finansavimo programavimą, bei neskaudinant ir nežeidžiant visuomenės narių, neskatinant stigmos, neigiamų stereotipų ir nelygybės.