Generalinė EAPN asamblėja: migracijos, socialinės atskirties ir Brexit iššūkiai Europai

2016 07 11 Komentarų: 0

Spalio 27-29 dienomis Brugėje, vadinamojoje Šiaurės Venecijoje, vyko Europos skurdo mažinimo tinklų (angl. EAPN) 2016 m. Generalinė asamblėja. Jos metu dalyviai pagal pareigas buvo pasidalinę į darbą vykdomajame komitete (angl. EXCO), Europos Sąjungos įtraukties strategijos grupėje (angl. EUISG) bei naujiems asmenims skirtoje darbo grupė, kurioje dalyviai praplėtė savo žinias apie EAPN (angl. Capacity building).
EXCO susitikime buvo aptarinėjami svarbiausi klausimai dėl EAPN ateinančių metų biudžeto bei planuojamų darbų socialinės atskirties ir skurdo klausimais. Taip pat šio komiteto nariai aptarė svarbius kiekvienai šaliai klausimus, susijusius su migrantų krize, kokia yra visuomenės bei politinė reakcija.
EUISG diskutavo apie advokaciją bei bendradarbiavimą su šalies valdžios bei Europos Komisijos atstovais. Dalyviai dalinosi savo patarimais bei patirtimi. „Gaila, bet nebuvo daug kuo didžiuotis: remiantis Lietuvos statistikos departamento liepos mėn. duomenimis, 2015 m. skurdo rizikos lygis Lietuvoje pakilo 3 procentiniais punktais (nuo 19.1 iki 22.2). Tačiau pažymėjome, kad neseniai įvykę rinkimai bei vis artimesnis bendradarbiavimas su Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei kitų institucijų ekspertais nuteikia optimistiškai“, teigė susitikime Nacionalinį skurdo mažinimo organizacijų tinklą atstovavęs Aidas Gedminas
Taip pat buvo pristatyta esama situacija po įvykusio Jungtinės Karalystės referendumo dėl išstojimo iš Europos Sąjungos. Galime drąsiai teigti, kad BREXIT skurdo mažinimo organizacijų tinklus suartino. Visi kartu ne tik pritarėme Jungtinės Karalystės tolimesniam aktyviam dalyvavimui mažinant skurdą Europoje bet ir sutarėme, kad turime palaikyti artimesnį ryšį. Tai yra ypatingai svarbu Lietuvai, nes į šią valstybę yra emigravę ypatingai daug mūsų piliečių, kurie gyvena ypatingai sudėtingomis sąlygomis svečioje šalyje. Vis dažniau tai įvardijama moderniąją vergyste.
Europos Sąjungos įtraukties strategijos grupėje taip pat toliau buvo nagrinėjami Europos Komisijos pirmininko Jean-Claude Juncker paskelbti Socialinių teisių ramsčiai. Iki 2016 m. gruodžio 31 dienos vis dar turite galimybę atsakyti į klausimyną bei prisidėti prie šios sistemos kūrimo. Nuoroda į klausimyną: https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/070bd453-9b33-4be0-9fc9-67da1771a25d?surveylanguage=LT
Galime pasidžiaugti, kad EK atstovai Lietuvoje jau surengė 3 diskusijas su profsąjungų, darbdavių konfederacijos, politikų bei akademinio pasaulio atstovais, tačiau nei į vieną diskusiją išreikšti savo nuomonės nebuvo pakviesti Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo ar kt. NVO atstovai.
Taip pat šio EUISG susitikimo metu buvo nuspręsta, kad ateinančius susitikimus organizuos vis nauja valstybė. 2017 metų pavasarį susitiksime Ispanijoje, o rudenį – Airijoje.